Zkouškové období v ZS
Jak se mohu zapsat na zkoušku? Kdy zimní zkouškové začíná a co si s sebou na zkoušku vzít?
Jak se zapíšu na zkoušku?
Na zkoušku se zapíšu prostřednictvím Univerzitního informačního systému (UIS). Přihlásím se svým studentským loginem a heslem a kliknu na sekci Portál studenta v bloku Moje studium. Zobrazí se tabulka, v níž u daného předmětu zakliknu ikonku s papírem a tužkou v kolonce Přihlašování na zkoušky. Pomocí černé šipky se zapíšu na zkoušku.
Kdy začíná zkouškové období v ZS?
Zimní zkouškové období začíná 2. 1. 2023 a končí 5. 2. 2023. Někteří vyučující mohou vypsat předtermíny zkoušek již dříve, zpravidla týden před zkouškovým obdobím. Některé zkoušky tak stihnu ještě před vánočními prázdninami.
Co si na sebe obléknout?
Na každou zkoušku je doporučeno přijít formálně oblečen. Slušný oděv (u žen nepříliš vyzývavý) je základ pro první dojem u ústní zkoušky. U písemných zkoušek můžu nechat sako doma (nic s ním ale nezkazím). Stále však platí, abych dodržel/a formálnost svého oděvu a vyhnul/a se extravaganci či výrazným módním výstřelkům. Důležité je být na zkoušku připraven, tedy znát probírané učivo.
Co si vzít s sebou?
Na zkoušku s sebou potřebuji průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz, pas nebo studentskou kartu. Na některé zkoušky mám povolené pomůcky, jako například tabulky nebo kalkulačku.
Jak se ze zkoušky odhlásit?
V rámci systému UIS se mohu ze zkoušek také odhlásit. Po přihlášení do systému kliknu na sekci Portál studenta v bloku Moje studium, dále pak na ikonku tužky s papírem s názvem Přihlašování na zkoušky. Postup je tedy stejný, jako když se na zkoušku chci zapsat. Po prokliku přes ikonku se mi zobrazí tabulka s termíny, na které se mohu zapsat a také druhá tabulka zobrazující již zapsané termíny. V této tabulce na konci příslušného řádku kliknu na ikonku šipky v kolonce Odhlásit (Pozor! Z termínu se lze odhlašovat jen do určité doby!).
Tipy a triky během zkouškového
Termíny zkoušek
Dobře si promyslete termíny zkoušek a kolik času na přípravu budete potřebovat.
Doporučujeme začít s těžšími zkouškami a nic nenechávat na poslední chvíli.
Hlídací pes
Pokud je plná kapacita na termín zkoušky, pak vám pomůže tzv. hlídací pes, toho najdete vedle šipek při přihlašování ke zkoušce.
Výměna termínu s kamarádem při plné kapacitě
Doporučujeme udělat tento krok v noci, kdy je menší pravděpodobnost, že vám termín „uteče“ za někým jiným.
Časový plán
Vytvořte si časový plán, kde si přesně zaznamenáte, kolik hodin daný den budete věnovat učení a kolik ostatním aktivitám.
Využít můžeš i speciální aplikace. S rozvržením času na učení a pauzy ti pomůže třeba Focus Keeper, nebo Forest, kde navíc můžeš soutěžit se svými spolužáky.
Odměny
Odměňte se za naučenou kapitolu, za naučených pár stránek dle svého časového plánu. Odměňte se za úspěšně zvládnutou zkoušku.
Pauzy
Dávejte si pauzy, kratší i delší. V delší pauze se můžete jít ven projít. Krásně se vám okysličí mozek a poté se vám bude lépe učit.
Komunikace
Není nic jednoduššího než zjistit od spolužáků, jaká byla zkouška a na čem si pedagog zakládá.
Učení s kamarádem
Jakmile budete mít učivo trošku osvojené, učte se s kamarádem ve formě zkoušení. Mnohem více si oba zapamatujete.
Styl učení
Ujasněte si, jaký styl učení vám vyhovuje nejvíc a toho se držte.
Místo
Najděte si klidné místo nebo stačí jen místo, kde se vám bude dobře učit.
Koncentrace
Odstraňte vše, co vás rozptyluje, hlavně telefon!
Domácí technika
Zkontrolujte si techniku. Pokud vás čeká ústní zkouška prostřednictvím MS Teams, je potřeba otestovat funkčnost zvuku, mikrofonu a kamery.
Jídlo a pití
Než se začnete učit, zásobte se jídlem a pitím, ať už vás nic nevyrušuje. Na „zobání“ doporučujeme čokoládu, oříšky, různá semínka nebo ovoce. Pokud nemáte dostatek energie, můžete použít i „nakopávač“ v podobě kávy, zeleného čaje nebo k tomu určených nápojů.
Odpočinek
Nepřehánějte to a dopřávejte si dostatek spánku. Přeci jen zdraví máme jen jedno a navíc spánek je polovina úspěchu.