Sport
Na ČZU si mohu vybrat ze široké nabídky sportovních aktivit od jógy, aerobiku, tenisu, fotbalu, florbalu, posilovny, plavání až po frisbee, bodyforming nebo několikadenní zimní a letní kurzy.
Povinná tělesná výchova se vyučuje jako zápočtový předmět v 1. ročníku bakalářského studia na všech fakultách. Rozsah povinné tělesné výchovy je vždy jedna výuková hodina týdně. Sportoviště jsou přímo v areálu univerzity a vybrat si mohu ze široké nabídky sportovních aktivit.
Seznam sportů
Míčové sporty:
- Fotbal,
- florbal,
- basketbal,
- volejbal,
- softbal,
- tenis,
- stolní tenis,
- frisbee.
Vodní sporty:
- Plavání (pokročilí / začátečníci / neplavci),
- kanoistika,
- aquaaerobik.
Kondiční sporty:
- Posilovna (fitness),
- kruhový trénink,
- aerobik,
- jóga,
- velké míče,
- pilates,
- bodyforming.
Sportovní kurzy
Existuje i možnost zvolit si sportovní kurz jako náhradu za pravidelnou tělesnou výchovu, a to jak v zimním, tak v letním semestru. Po absolvování kurzu obdržím zápočet z tělesné výchovy. Počet míst na kurzech je však omezen kapacitou kurzů.
Golf
Mohu se stát členem Golfového klubu ČZU (více o GKČZU se dozvím kliknutím na tlačítko Golfový klub ČZU).
Sportovní vyžití na ČZU, praktické shrnutí sportovních aktivit na KTV
Z blogu studentky PEF
Bojíš se, že v rámci studia ztratíš kondici nebo nebudeš mít čas chodit někam cvičit? Nevíš, jaké jsou na univerzitě možnosti či výhody? Budeš bydlet na koleji a chceš vědět, jak efektivně využívat svůj volný čas? Tak je tento článek přímo pro tebe.
Univerzita nabízí velké množství výhod hlavně pro studenty, tak proč toho nevyužít. Mezi ty základní patří hodiny tělesné výchovy (TV), které si volíš v rámci svého rozvrhu prvních 14 dní semestru. Výuka TV patří mezi povinné předměty v obou semestrech prvního ročníku. Kompletní výběr sportů včetně časového plánu bude zobrazen při zápisu rozvrhu. Nabídka sportů je opravdu bohatá, odlišná v zimním a v letním semestru. Zapsanou hodinu je nutné navštěvovat.
Díky studentské kartě s licencí ISIC je možné navštěvovat i jiné hodiny, a to po domluvě s vyučujícím. Pokud například máš kamaráda, se kterým chceš chodit cvičit, stačí se domluvit s vyučujícím individuálně, není nutné zapisovat všechny hodiny, které chceš navštěvovat. Abys dostal/a na konci semestru zápočet, je nutné mít v rozvrhu zapsanou minimálně jednu hodinu týdně, kterou budeš pravidelně navštěvovat, abys dostal na konci semestru zápočet. Výběr hodiny TV se v průběhu semestru nemění, jde o konkrétní druh sportu. Další hodiny jsou pouze možnost navíc nikoliv nahrazení zvolené hodiny. Pouze výjimečně, při nemoci, je možnost nahrazení absence v jiné hodině. Celkem za semestr je možné mít dvě neomluvené absence bez nahrazování. Běžecký ovál vedle KTV je pro studenty také přístupný.
Další výhodou, například pro studenty ubytované na koleji, jsou ranní hodiny plavání během semestru. Bazén bývá otevřen od 7 do 8 ráno a opět zdarma při prokázání kartou ISIC s označením platnosti pro daný školní roka příslušnou validační známkou. Ranní hodiny jsou výborné na probuzení před náročným dnem a navíc při troše štěstí nebude na hodině tolik lidí. Když přijde na řadu zkouškové, jsou vypsané hodiny plavání pro studenty i dvakrát denně, dopoledne i odpoledne. Pokud si naopak chceš zaplavat až k večeru, je možnost navštívit veřejné plavání, které je pro studenty za 30 Kč. Přesné časy jsou pak vyvěšeny při vstupu do KTV na začátku semestru, večerní plavání probíhá třikrát týdně.
Pokud nejsi fanoušek plavání ale například skupinových lekcí, i tady si přijdeš na své. Každý večer můžeš vyrazit na vypsané lekce - například kruhový trénink, pilates, zumba, aerobic. Tyto lekce jsou za jednotnou cenu 90 Kč za lekci. Pokud se rozhodneš chodit na víc lekcí, určitě se vyplatí pořídit si permanentku na celý semestr. Permanentka stojí pro studenty 1 000 Kč a je neomezená v počtu navštívených lekcí týdně, takže můžeš klidně chodit každý večer. Opět najdeš rozvrh nejen na stránkách KTV, ale také ve vestibulu budovy KTV na nástěnce.
Permanentku si také můžeš pořídit do posilovny, ale hodiny jsou pro studenty vymezené, takže je lepší zvážit časy, které jsou vypsané, zda nebude lepší navštěvovat klasické hodiny v rámci rozvrhu. Veškeré informace o časech i cenách – měsíční, na semestr nalezneš opět na webu KTV.
V neposlední řadě je zde bohatá nabídka zimních a letních kurzů. Kurzy jsou buď náhradou klasické hodiny TV během týdne či jako možnost někam se podívat. Nabídka zahrnuje jak kurzy v Čechách, tak v zahraničí. V létě se jedná například o vodácké, cyklistické kurzy nebo kurzy plavání. V zimě pak jednoznačně lyžování, kde se můžeš podívat i do Alp. Většina kurzů je týdenní a je z čeho vybírat.